Ayrılık ve Yalnızlık

Ayrılık ve Yalnızlık

Ayrılık

Ne kadar istesek de başladığımız ilişkilerin hepsi kalıcı olmaz, bazıları biter. Ayrılık olarak adlandırdığımız bu bitişi bazen biz isteriz, bazen karşı taraf, bazen de her iki taraf. Karar nasıl verilirse verilmiş olsun, ayrılık zordur. Biten ilişkimiz bize çok çeşitli duygular yaşatır. Bu duyguların bazıları bunaltıcı olsa da, hepsi normal tepkilerdir ve ayrılık sonrasında kendine gelip iyileşme sürecinde gereklidirler. Bu duygular arasında şunlar sayılabilir:

•  İnkar. Ayrılığın gerçekten yaşandığına, ilişkinin bittiğine inanmamak. Karşısındakinden yeni bir şans daha istemek; “Lütfen gitme” diye yalvarmak, “Kalırsan şunları değiştireceğim” pazarlığı yapmak.

•  Kızgınlık. Dünyamızı sarstığı için karşımızdaki kişiye karşı kızıp öfke duymak.

•  Şaşkınlık. Nerede ve nasıl olduğumuzu bilemeyecek kadar günlük yaşamımızın dağılması.

•  Kararsızlık. Bir ilişkiyi bitirmeye karar vermenin suçluluğu ve karşımızdakini incitmeme isteği ile yürümeyecek bir ilişkiyi sürdürme isteksizliği arasında sıkışmış, kararsız kalmak.

•  Korku. Bu denli yoğun duygularla bir daha hiç sevip sevilmeyeceğimizden korkmak.

•  Yalnızlık. Kendini tek başına, çaresiz ve yapayalnız hissetmek.

•  Suçluluk. Yaşadıklarımızı gözümüzde sürekli olarak canlandırıp, kendi kendimize “Keşke şunu, bunu yapsaydım” demek., ilişkimizdeki yanlış gitmiş şeyler için kendimizi suçlamak.

•  Üzüntü. Derin ve acı bir kayıp yaşamak, dünyanın sonu gelmiş gibi üzülüp ağlamak.

•  Umut. Özellikle ilk başlarda yine birleşeceğimizi düşlemek, kendimizi daha iyi hissedip ilişkinin bittiği gerçeğini kabul edince yeni ve daha güzel yaşantılar için umutlarımızın canlanması.

•  İç Rahatlaması. İlişkinin sona ermesiyle anlaşmazlıkların ve acının sona erdiğini, yürümeyecek bir ilişki için artık çaba göstermek zorunda kalmadığımızı düşünüp içimizin rahatlaması.

Kendinize karşı sabırlı olun. Ayrılığın olumsuz etkilerinden kurtulup kendinizi yeniden iyi hissetmeniz zaman alabilir. Biriyle konuşmak genellikle farklı bir bakış açısı kazandırır. Dostlarınızla ve güvendiğiniz yakınlarınızla konuşmak size yeterince iyi gelmiyorsa ve yaşadıklarınızı daha iyi anlamak istiyorsanız bir uzmana danışın, ilgili grup çalışmalarına katılın.

Yalnızlık

Bir ilişkide yaşantımız birlikte olduğumuz kişiye odaklı olarak geçmişse, ayrılıkla birlikte yalnızlık duygusu da çekilir. Ayrılık dışında da yalnızlık yaşanır. Hiç kimsenin bu dünyada tam bir eşi benzeri olmadığı için, farklı durumlarda kendimizi yalnız hissedebiliriz. Örneğin, grup etkinliklerinin dışında kaldığımızda, arkadaşlık ya da sevgili ilişkilerine giremediğimizde kendimizi tek başına, yalnız hissederiz.

Yalnızlık mutlaka tek başına kalmayı gerektirmez. Kalabalık bir sınıfta, bir grup eğlencesinin ortasında ya da bir futbol maçında yüzlerce taraftar arasında kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.

Yalnızlık, önemli gereksinimlerin karşılanmadığı, kendinizi diğer insanlara bağlı hissetmediğiniz, acı verici bir duygudur. Aşağıdaki gibi durumlarda yalnızlık hissedilebilir:

  Bir grubun dışında tutulmak.

Çevrenizdeki insanlar tarafından sevilmediğinizi hissetmek.

  Çevrenize karşı yabancılaşmak.

  İlişki kurmada ve geliştirmede çekingen, utangaç olmak.

  Kişisel yaşantı ve sıkıntılarınızı paylaşacak birinin olmaması.

  Yakınlarınızdan ayrılmak, onlardan uzakta olmak, onları özlemek.

  Arkadaş bulmakta zorlanmak, tanışıklıktan öteye gidememek.

Yalnızlık Çekiyor musunuz?

Yalnızlık çekip çekmediğinizi aşağıdaki özelliklere bakarak anlayabilirsiniz:

  Kendinize güveniniz düşük mü? Reddedilmekten çekindiğiniz için iletişime geçmek için hep arkadaşlarınızdan medet umup onların başlatıcı olmasını mı bekliyorsunuz?

  Zayıf sosyal ilişkileriniz yüzünden kendinizi ve diğer insanları suçluyor musunuz? Doğru olmadığı halde, kimsenin sizi sevmediğini mi düşünüyorsunuz?

  Sosyal etkinliklere katılmak için girişimde bulunmak yerine beğendiğiniz kişilerin sizi aramasını ve katıldıkları etkinliklerde sizi de aralarına almalarını mı bekliyorsunuz?

  Sosyal etkinliklere sizi dahil etmezlerse bir köşeye çekilip, kendinizi koparıp ve onlara kızıyor musunuz?

  Kendiniz hakkında sürekli kaygılanıp, çevreniz ve arkadaşlarınız tarafından değerlendirilip yargılandığınızı mı düşünüyorsunuz?

  Kendi haklarınızı koruyan davranışlar göstermekte zorlanıyor, size uymayan isteklere karşı “hayır” demeye çekiniyor musunuz?

  Yeni insanlarla tanışmaktan ve yeni ortamlardan çekiniyor musunuz? Kendinizi tanıtmakta, telefon görüşmeleri yapmakta ve grup etkinliklerine katılmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

  Kendinizi olumsuz mu algılıyorsunuz? Bedensel görünüşünüzü beğenmiyor, kendinize karşı fazla eleştirel mi davranıyorsunuz?

  Kendinizi tek başına, kopuk ve mutsuz mu hissediyorsunuz?

Yalnızlıktan Nasıl Kurtulursunuz?

Yalnızlıktan kurtulabilirsiniz, ancak bu size bağlı. Yalnızca siz kendinize olan güveninizi kazanabilirsiniz. Yalnızsanız, şunları yapabilirsiniz:

  Diğer insanlarla tanışabileceğiniz ortamlar arayın. Örneğin, sınıftan birine birlikte çalışmayı önerin, arkadaş toplantılarına katılın.

  Sınıf tartışmalarına, grup projelerine, toplu etkinliklere, okuldaki kulüp çalışmalarına katılarak sosyal etkinliklerinizi geliştirin.

  İlgi alanlarınızı genişletmeye çalışın. Başkalarıyla ortak ilgi alanları bulmak ve onlara katılmak ilişki kurmayı kolaylaştırır.

  Gönüllü çalışmalara katılın. Diğer insanlara yardım etmek kendinize güveninizi artırır ve kendiniz hakkında iyi hissetmenize yol açar.

  Hakkınızı korumayı öğrenin, başkalarının haklarına karşı özenli olun. Bu dengeyi tutturmak ilişkileri kolaylaştırır.

  İlişki sınırlarını doğru tutmak sağlıklı ilişkiler geliştirir. İlişkilerde karşılıklı olmaya çalışın, başkalarının üzerine fazla düşüp bağımlılık yaratmayın ya da bir kimsenin başkalarıyla ilişkilerinizi engellemesine izin vermeyin.

  Eğer utangaçsanız, ilişki kurmada denemeler yapın. Örneğin, yanınızda oturan insana merhaba demeye ya da kısa bir konuşma başlatmaya çalışın.

  Çok aranan insanların nasıl davrandıklarını izleyerek onlardan öğrenin, ama yapabilecekleriniz konusunda gerçekçi olun, kendinize aşırı beklenti koymayın.

  Hiç red yaşamamış çok az kimse vardır. Biri tarafından reddedilmiş olmanız, başkalarınca da reddedileceğiniz anlamına gelmez. Geçmişteki olumsuz deneyimleri kendinizi geliştirme konusunda öğrenme fırsatı olarak kullanın, bildiğiniz hatalarınızı yinelememeye çalışın.

  Girişimci olun. Hoşlandığınız biri varsa, yerinizde oturup onun sizin yanınıza gelmesini beklemeyin, siz başlayın. Bir selam bazen yeterli olur.

  İlişki kurmak istediğiniz kimseyi iyi dinleyip konuştuklarıyla ilgilenin. Beden diliniz de ilginizi göstersin. Örneğin, göz teması kurun, güler yüzlü olun.

  Yargılayıcı olmayın. İnsanlar arasındaki bireysel farklılıkları kabul etmeyi öğrenin.

  İnsanları tanımaya çalışın, ilk olumsuzlukta hemen karar vermeyin, onlara bir şans daha tanıyın.

  İlişkilerin gelişmesi zaman alır. Aceleci olmayın, karşınızdakilerin sizi tanımasına izin verin.

  Kendinizle birlikte olmaktan hoşlanıyorsanız, başkaları da hoşlanabilir. Yalnız kalmak, her zaman olumsuz değildir, bir ölçüde yalnız kalmak herkese iyi gelir. Yalnız kalmamak için istemediğiniz şeylere katlanmayın, değerinizi bilin.

  Yalnız zamanlarınızı, sınırsızca yiyip içmekle, sorunlarınızı büyütüp dert etmekle harcamak yerine, size iyi gelen şeyleri yaparak hoşça geçirmeye çalışın. Örneğin, müzik dinleyin, yürüyüşe çıkın, spor yapın ya da televizyonda sevdiğiniz bir diziyi izleyin.